0530 422 72 74 info@palmiyemobilyadekorasyon.com

Doğal Ahşap Masa

Doğal Ahşap Masa
20 Mart 2018

Son 3 senedir ülkemizde oldukça popülerleşen, ilk olarak ticari mekanlarda görmeye başladığımız doğal ağaç mobilyalar evlerimize kadar girdi. Artık hemen hemen her evde doğal ağaçtan bir ürün hatta bir mobilya görmek mümkün. Peki daha önce mobilyalarımızda kaplama olarak gördüğümüz, sonradan kendini tamamen masif olarak kullanıma bırakan bu trend nereye gidiyor? Ne kadar daha bizimle olacak? Bu trendin nereye gittiğini konuşmadan önce nasıl ortaya çıktığını sorgulamamız gerekir. Mobilya üreticileri ve tasarımcıları ürünlerinde uzun senelerdir doğal ağaçtan elde edilen kaplamaları kullanmaktalar. Bu kaplamalardan kısaca bahsedelim.

Mobilya kaplamaları aslında birçok farklı çeşitten oluşuyor. Fakat bunları kısaca ikiye ayırabiliriz. Birincisi doğal kaplamalar ikincisi ise yapay kaplamalar. Yani ağaç harelerinin ve ağaç yüzeyindeki hareketlerin taklit edilmesi ile elde edilen kaplamalar. Bu tipin yazımızla ilgisi olmadığından bunu eliyoruz. Doğal kaplamalar ise kısaca ağacın kesilmesi sonrasında, kütüğün kalem tıraş işlevi gören makineler ile sayfalar haline getirilmesi ile elde edilmektedir.

Peki şu an çoğu mekanlarda kullandığımız doğal ağaç masalar nasıl elde edilmekte? Gövde genişliği masa yapımına uygun ağaçlar kesildikten sonra, kabukları temizlenir ve gövdenin genişliğine göre 7-8 dilime ayrılır. Her biri 8-9 cm olan bu dilimler kalibrasyon ve zımparalama işlemlerinden sonra 6-7 cm e kadar incelmektedir. Bu ürünlerden bir masa yaptığımızı düşünürsek, aynı kütükten çıkartılabilecek binlerce sayfa papel kaplama ile mdf malzemenin ana taşıyıcı görevi göreceği bir şekilde yüzlerce masa tablası elde edilebilecek iken, masif olarak yedi veya sekiz masa tablası elde edilebilir. Yine aslında bu ürünlerin altında da mekanlarda değerli eşyalar görme isteğimize ulaşıyoruz.

Peki doğal bir mobilyayı değerli kılan, sadece kullanılan masif ağaç malzeme midir? Yoksa bu değerli malzemenin nasıl kullanıldığı mıdır? Bunu aslında şu soru ile anlayabiliriz. Bir değerli taşı vücudumuzda taşıma isteği sadece o taşın kendi değerinden mi gelmektedir, yoksa mücevher tasarımcısının kullandığı tasarım mı bizi kendine çeker? Yani bir yüzüğü sadece taşı güzel diye mi alırız yoksa yüzüğün modelini bir bütün olarak beğendiğimiz için mi?

Bu sorgulama ile aslında bitmiş ürünün önemli olduğunu ve ağacın aslında o ürüne değer katan bir malzeme olduğu sonucuna ulaşmak pek de zor değil. O halde, bu trendin yönünü belirleyecek olan biz tasarımcılara çok iş düşüyor. Kullanıcıya bu ürünün değerini ve nasıl kullanılması gerektiğini biz anlatmalı ve kullanıcıyı bilinçlendirmeliyiz.

Maalesef ki ülkemizde ilk etapta yurt dışından gelen ürünlerle hareketlenen doğal ağaç mobilya sektörü, kereste ticareti yapan kişilerin bu pazarı fark etmesi ile yanlış bir yön aldı. Her arz talep dengesinde olduğu gibi en uygun fiyatı arayan müşteriye hitap etmek için üreticiler, yanlış ağaç kullanımını ve eksik, hatalı uygulamaları arttırdılar. Burada sorumluluk kullanıcıya düşüyor. Bunu kullanıcıların fark edebilmesi için uygulamalardan kısaca bahsetmemde fayda olduğunu düşünüyorum.

Masif bir tabla, yemek masası olmadan önce birçok aşamadan geçer. Kesilen tablalar en az bir sene kadar açık havada bekletilerek ağaçtaki nem oranının belirli bir seviyeye çekilmesi sağlanır. Bu işlem daha bilinçli uygulamacılar tarafından fırınlama sistemi ile daha kısa sürelere indirilmektedir. Bu uygulama ile aynı zamanda ağaçtan daha sağlıklı sonuçlar alınmaktadır. Unutmamalıyız ki ağaç kesilmiş olsa da hala canlıdır, havadaki ve ortamdaki nem değişiklikleri ile hareket etmektedir. Nem oranı düşürülmemiş bir ağacın mobilyada kullanılması doğru değildir. Kurutulma yapılmadan kullanılan doğal ağaç mobilyalar, dönme ve çatlama yaparak kullanılmaz hale gelmektedir. Nem oranı düşürülmüş ağaç, bir sonraki aşama olarak kalibrasyon işlemine tabi tutularak tablanın her noktasının eşit hale gelmesi sağlanır. Kalibre edilen parça veya parçalar zımparalanarak pürüzsüz hale getirilir. Bu parçalar özel tekniklerle bir araya getirilerek masayı oluşturur. Doğru tekniklerle bir araya getirilmemiş parçalar da, sonradan ayrılma yaparak kullanılmaz hale gelmektedir.

Mobilya yapımı için seçilen ağacın, yapısal ve estetik özelliklerinin tasarımı şekillendirmesi ürünün değerini arttıran bir unsurdur. Ülkemizde yapılan en büyük yanlışlardan biri de metreküp fiyatı çok daha ekonomik olan kayın ve meşe gibi ağaçların cila veya doğal yağlar ile koyulaştırılarak değerli olan ceviz ağacına benzetilme çabasıdır. Aslında değerli ve güzel olan kayın ve meşe gibi ağaç türlerinin doğru mekanlarda doğru tasarım ile değerlendirilmesidir.

Bu bilgiler ışığında trendin gidişini şu şekilde değerlendirebiliriz. Mekanın tasarımına ve teknik özelliklerine uygun olarak seçilecek ağacın özelliklerinin, doğru kullanılması sonucunda çıkacak bir tasarım, uzun seneler boyu popüler ve kalıcı olacaktır. Masif malzemenin yani ağaçların ülkemizde giderek tükenmekte olması ve bu nedenle değerlerinin her geçen gün artması da bunu kanıtlar niteliktedir. Yanlış seçim ve uygulamalar ile yapılan masif mobilyaların, her trend olan ürün gibi bir süre sonra popülaritesini kaybetmesinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bu ürünleri bir süre sonra ikinci el eşya mağazalarında görmeye başlayabiliriz. Bence Türkiye’de 5 sene gibi bir süre içinde bu trendin kaybolmaya başladığını göreceğiz. Fakat unutmamalıyız ki; iyi tasarlanmış ve değerli bir ağaç kullanılarak yapılmış bir ürün, her zaman mekanların parlayan yıldızı olmaya devam edecektir.

Kategoriler
Etiketler
Son Yazılar
Doğal Ahşap Masa
Doğal Ahşap Masa 20 Mart 2018